fbpx
Investice

Rizika prodeje nemovitosti bez realitní kanceláře

Pod cenou a neúspěšně – jaká rizika prodeje bez realitky na vás čekají?

„Realitka si vezme zbytečně velkou provizi – za nic.“
„Vím, za kolik chci ten byt prodat, nepotřebuji dělat odhad.“
„Viděl jsem vzor kupní smlouvy na internetu, to zvládnu.“

Existují desítky dalších argumentů lidí, kteří se rozhodli prodat svoji nemovitost bez realitního makléře. Jejich neochota s nimi spolupracovat může mít vícero příčin: špatná osobní zkušenost nebo někoho z okolí, strach ze zavázání se nebo obavy z případného tlaku ze strany realitky na cenu. A touha ušetřit. Tyhle obavy jsou však v drtivé většině případů neopodstatněné, protože profesionální a zkušený realitní makléř je pro prodávajícího především partnerem. Rovnocenným partnerem, jehož zájmem je prodat nemovitost přesně tak, jak si to klient představoval.

Při samostatném prodeji nemovitosti bez realitního makléře existuje několik základních rizik, která se objeví během prodeje:

  1. nedostatečné právní know-how
  2. chybějící čas na propagaci nabídky
  3. špatné nastavení kupní ceny
  4. omezené možnosti propagace prodeje

„To jsem stáhl z internetu, to bude ok, klidně to můžem podepsat…“

Ne, nemůžete. Prodej každé nemovitosti má svoje specifika a sebelepší vzor kupní smlouvy nemůže pokrýt všechny výjimky, které si s kupujícím dohodnete. Nejeden úspěšný obchod už skončil na právních problémech. I když si s kupujícím na první pohled padnete do oka, rozumíte si a o nemovitost má upřímný zájem, vždy platí: Přátelé buďme, pořádek mějme. Spolehlivou kupní smlouvu vám vždy vytvoří jedině právník, u kterého však počítejte se sazbou v řádech tisíců za poskytnuté služby, nebo realitní makléř s dlouholetými zkušenostmi.

Vymyslet, napsat, nafotit, vyvěsit, propagovat

Napsat do inzerátu „Prodám dům v Praze“ zdaleka nestačí. Realitní trh je plný tisíců inzerátů a vyniknout mezi nimi dokážou opravdu jen ty kvalitní. A u takových kvalitních inzerátů je potřeba vymyslet jejich strukturu, otextovat jej, profesionálně nafotit nemovitost, vědět, kam inzerát vyvěsit… A tím to zdaleka nekončí. Máte tolik volného času?

Opravdu víte, kolik dnes stojí nemovitosti?

Při prodeji bez realitního makléře vás můžou potkat tyto dva scénáře: nastavená cena bude vysoká, odradí potenciální kupující, a to vás donutí zlevnit – což nepůsobí důvěryhodně. Anebo bude cena příliš nízká, nemovitost prodáte hned po první prohlídce a následně zjistíte, jak moc jste prodělali. Při prodeji nemovitosti vstupuje do cenotvorby celá řada faktorů a vysněná utržená částka prodejce je jen jednou z mnoha. Realitní makléři nastaví cenu s ohledem na všechny tyto faktory, včetně aktuální tržní situace v okolí i ekonomického vývoje v celém sektoru.

Zveřejnit inzerát na internetu dnes nestačí

Schválně si zkuste do vyhledávače zadat heslo „prodej bez realitky Praha“. Kolik vám vyskočilo odkazů? Tisíce? Desetitisíce? A teď si představte, že někde mezi nimi by měl někdo najít váš inzerát. Nereálné. Výhodou spolupráce s realitními makléři je, že za roky své praxe už tzv. ví, kam sáhnout. Ví, na kterém portálu se nejlépe prodá chalupa hodinu jízdy od Prahy i na který web chodí nejvíce zájemců o luxusní byty v centru. Navíc má každý realitní makléř propracovanou síť kontaktů a zveřejněním na internetu jeho práce na propagaci prodeje nekončí.

Prodej bez realitní kanceláře je nejistá sázka do loterie, která často nekončí dobře. V lepším případě zabere jen spoustu času, v tom horším může dojít na právní strkanice s kupujícím nebo dokonce k podvodu z jeho strany. Ušetřete si spoustu nepříjemností a svěřte prodej své nemovitosti do ruku profesionálního realitního makléře, na kterého se můžete spolehnout.

Pokud Vás k tématu napadají otázky, rád je s Vámi proberu.