fbpx
Prodej domu Praha

Vše, co vás zajímá: Provize realitní kanceláře

Mnoho lidí má stále obavy ze spolupráce s realitní kanceláří (zkráceně RK). Nejčastějším důvodem pro jejich pochyby bývá placení provize realitní kanceláři, které přináší mnoho otázek: Kdo platí provizi? Jaká je její výše? Za co si ji vlastně realitka účtuje?

Pojďme se na všechny tyto otazníky podrobněji podívat.

Provize realitní kanceláři: Jak se nenechat nachytat?

 

 

Vlastníte nemovitost, kterou nevyužíváte a rozhodli jste se pro její prodej? Ať už se jedná o dům se zahradou, byt, pozemek nebo chatu, máte dvě možnosti, jak s prodejem nemovitosti postupovat.

Buď můžete vsadit na své vlastní síly a zkusit prodat nemovitost tzv. na vlastní pěst, nebo využít služeb kvalitní realitní kanceláře.

Prodej bez realitky je stále velmi oblíbeným způsobem, často z důvodu “šetření peněz” na provizi makléři. Pravdou však zůstává, že spolupráce s realitní kanceláří vám naopak ušetří pěkné částky, a proto byste měli o této druhé možnosti – spolupráce se specialistou na reality – alespoň uvažovat.

Navíc prodej jakékoli nemovitosti není zdaleka tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát. Už samotné určení ceny, za kterou chcete svůj dům, byt nebo chalupu prodat, může být tvrdým oříškem. Opravdu totiž nestačí podívat se na internet a inspirovat se cenou, za jakou se prodávají podobné nemovitosti. V hodnotě nemovitosti musíte zohlednit všechny faktory, které ji ovlivňují. Patří sem:

  • lokalita a atraktivita okolí – diametrálně odlišné ceny nemovitostí najdeme v Praze a okolí a naopak v menších městech nebo vesnicích
  • stáří a stav nemovitosti – jedná se o novostavbu nebo stávající budovu?
  • nutnost další investice – především u starších objektů se často musí počítat i s náklady na rekonstrukci
  • velikost, dispozice a další parametry – není byt jako byt, velkou roli hraje počet místností nebo zastavěná plocha objektu
  • využití pozemku – stavební parcely jsou samozřejmě mnohem cennější, než například trvalý travní porost

A mohli bychom pokračovat. Kvalitní makléř vám pomůže s určením tržní ceny, a tím jeho služby zdaleka nekončí. Ve výsledku tedy ušetříte finance, čas i velké množství stresu.

Jaká by měla být výše provize a jak se počítá?

 

Provize za prodej nemovitosti se může u každého objektu značně lišit. Nejčastěji se odvíjí dle tržní ceny nemovitosti. Takovým nepsaným pravidlem je, že se provize pohybuje ve výši 3 až 5 %. Realitní makléř se s vámi však může dohodnout i na jiných podmínkách odměny.

Například u nemovitostí s nízkou cenou by ani provize 5 % nepředstavovala adekvátní cenu za profesionální služby makléře. V takových případech se většinou volí model fixní částky, na které se dohodnete předem. Naopak u velmi drahých a luxusních nemovitostí se podmínky provize řeší zcela individuálně.

Jindy se zase stane, že o vaši nemovitost vznikne nevídaný zájem a sejde se více vážných zájemců, kteří se začnou předhánět s nabídkami. V takovém případě dochází k licitaci (přihazování, dražba, navýšení kupní ceny) a bývá pravidlem, že částku nad stanovenou původní cenu si majitel nemovitosti a makléř rozdělí v určitém a dohodnutém poměru. Koneckonců bez kvalitní prezentace a profesionálního přístupu makléře byste takovou částku za svůj byt nebo pozemek ani nedostali.

Kdo platí provizi realitnímu makléři?

 

Nejčastější otázka, která trápí jak prodávající, tak kupující. Kdo tedy ve skutečnosti platí provizi?

V některých částech Česka a v některých realitních kancelářích se rozhodli nabízet služby realitky uměle “zdarma”. Takový model však rozhodně není možný, za profesionální prezentaci, marketing a úspěšný prodej nemovitosti musí někdo zákonitě zaplatit.

Provizi vždy platí prodávající strana a cena nemovitosti by měla být prezentována i se započítanou provizí. V inzerci však běžně můžete potkat pouze kupní cenu s dodatkem + provize RK. Tento model, kdy se musíte na cenu provize doptávat, tak není úplně správný.

Za jaké služby platíte provizi?

 

Konečně se dostáváme k jádru celé věci. Za co vlastně realitní kanceláře provizi požadují? Jaké služby dostanete, když svěříte svou nemovitost do rukou profesionála se zkušenostmi a prodejním talentem (kterým správný makléř jistojistě musí být)?

1. Profesionální prezentace nemovitosti

Odborník na nemovitosti vám pomůže s celým prodejem tak, aby byl úspěšný, rychlý a výhodný, je potřeba zapojit všechny dostupné zbraně a tím zajistit, že vaši nemovitost zájemci nepřehlédnou.

Po seznámení s nemovitostí vám realitní makléř pomůže s odhadem a stanovením její prodejní ceny. Jakmile je makléř seznámen s klady i zápory vašeho objektu, s okolím a provede průzkum cen podobných nemovitostí, může se pustit do její profesionální prezentace.

Kvalitní fotografie jsou základ. Od opravdového profesionála však můžete čekat i natočení videoprohlídky, matterportu, záběry z drona nebo vytvoření vizualizace a půdorysu.

Především pro starší nebo prázdné objekty se také hodí využít home staging, který dodá vaší nemovitosti tu správnou atmosféru a nádech útulného domova. Zájemci se jednoduše na tom krásném gauči už musí vidět a představovat si, jak v té krásné kuchyni voní oběd. To vše dokáže správně zvolený a vkusný home staging.

2. Inzerce na všech portálech s nemovitostmi

Pokud byste se rozhodli prodat svůj dům nebo zahradu bez realitky, můžete svůj inzerát umístit na sociální sítě a několik málo portálů zdarma nebo za poplatky. Makléř vaší nemovitosti může poskytnout virtuální prostor, který si zaslouží.

Váš inzerát budete nakonec potkávat úplně všude: na každém prodejním portálu i ve formě placené reklamy. Kvalitní marketing přiláká mnohem více zájemců.

3. Právní servis od A po Z

Rezervační smlouva, poté kupní smlouva, vklad na katastr nemovitostí a stanovení všech podmínek = velký kolotoč potřebných dokumentů, na který byste si museli najmout právníka. A nezapomeňme ani na převod peněz přes advokátní nebo jinou úschovnu.

Správný makléř veškerý právní servis zařídí za vás, vysvětlí vám všechny náležitosti dokumentů a zajistí, aby bylo vše jasně stanovené ve smlouvách. Ušetří vám tak dlouhá léta tahanic u soudu (které se mohou a samozřejmě nemusí stát).

4. Dodatkové služby realitního makléře

Od září roku 2020 vešel v platnost zákon, který ruší povinnost odvádět státu daň z nabytí nemovitosti. I přesto se však poradenství makléře hodí i po úspěšném prodeji nemovitosti. Využijte i doplňkové služby a nezapomeňte si vzít pár jeho vizitek – věříme, že je budete mít kde rozdat.

Správný realitní makléř vám peníze ušetří

 

Sečteno, podtrženo: asi si dokážete představit, kolik času a starostí vám může prodej nemovitosti přinést. S realitním makléřem ušetříte čas i peníze, a často dokonce i nějakou tu vrásku na čele, jelikož s výše zmiňovaným profesionálním přístupem ušetříte náklady na video, fotografie, právníka a další servis. A navíc se může snadno stát, že se makléři povede prodat vaši nemovitost za více peněz. A to už je pořádný důvod uvažovat o spolupráci s odborníkem na nemovitosti, že?

Napadá Vás k tomuto tématu nějaká otázka? Napište mi a rád se s Vámi pobavím.