fbpx
Investice

Jak začít investovat do nemovitostí?

Investice do nemovitostí jsou bezpečné a vydělávají hned dvakrát. Zajistí vám pasivní příjem v podobě nájemného a v průběhu let se jejich cena zhodnotí. Proč investovat do nemovitostí a jak začít?

Proč investovat do nemovitostí? Bezpečí a perpetuita

Rozhodnutí o investici do nemovitostí může zpočátku provázet strach. To je zcela přirozené, jelikož se jedná o dlouhodobý závazek vyžadující velký objem peněžních prostředků. Přes tyto počáteční obavy se rychle přenesete, jakmile zjistíte, jak bezpečnou investicí nemovitostí jsou

Už staré pořekadlo praví: Není se čeho bát, kromě vlastního strachu. 

Investice do nemovitostí není nebezpečným hazardem, je výhodnou koupí, která vám bude přinášet zisk v podobě nájemného. Zároveň cena nemovitostí dlouhodobě roste

Na koupi vyděláte hned dvakrát 

Situace, kdy se z nemovitosti stane perpetuita (investice, která nese pravidelně příjem až do konce života vašeho a vašich dětí) není výjimečná.

Kdy investovat do nemovitostí?

Do nemovitostí investujte kdykoliv, když máte volné peněžní prostředky. Jak vysoké? Možná nižší, než myslíte. Stačí vám 10 – 20 % kupní ceny. Hypoteční úvěr se postará o zbytek. V současné době jsou sazby hypotečních úvěrů minimální, kterákoliv hypoteční kalkulačka vám ukáže výši měsíční splátky. Sazby hypotečních úvěrů se pohybují pod 2 %, v některých bankách dokonce okolo 1,5 %. Při roční inflaci cca 3 % není proč váhat.

Investicí do nemovitostí můžete řešit vlastní bydlení a pořád vydělávat. Splátka hypotéky může být kolikrát nižší než nájemné v místě. Ušetříte na nájemném a během bydlení se nemovitost zhodnotí. I kdyby se jednalo o malý byt, ve kterém neplánujete zůstat, při jeho následném prodeji určitě vyděláte (cena bytů během let roste). 

Druhým způsobem je nákup další nemovitosti v případě, že máte vyřešené vlastní bydlení. Nemovitost bude sloužit k pronájmu a přinášet vám každý měsíc pravidelnou platbu ve výši nájemného. Získáváte pasivní příjem na desítky let. 

Spočítejte si, kolik vám měsíčně přinese nemovitost a kolik například tolik oblíbené penzijní připojištění!

Kdy do nemovitostí neinvestovat?

Výkyvy hospodářského cyklu některé začínající investory odrazují. Jsou to však nemovitosti, které odolávají větším propadům hodnoty. I v nejhlubší krizi je bydlení nutností. Do nemovitostí neinvestujte jen tehdy, pokud budete potřebovat finanční prostředky v průběhu 2 až 5 let. 

Obavy začínajících investorů

  • ,,Co když v příštím roce nastane krize a ceny nemovitostí poklesnou?“

I kdyby nastal krátkodobý propad, brzy se cena vrátí na původní hodnotu. Uvažujte v horizontu několika let. Dlouhodobě mají ceny nemovitostí rostoucí trend.

  • ,,Přijdu o práci, narodí se nám potomek,… a budu potřebovat peníze. Nebudu si vyčítat, že jsem investoval do nemovitostí?“

Nebudete. Vaše nemovitost je vaše jistota. Nájemníci vám přináší příjem každý měsíc. Při opravdu velkých potížích můžete nemovitost prodat. 

  • ,,Kdy na nemovitosti vydělám? Budu do roka milionář?“

Pokud byste nakoupili v době propadu trhu tak se opravdu může stát, že do roka milionářem budete. Obvykle však na růstu ceny nemovitosti vyděláte v horizontu 5 spíše 10 let

Jak začít s investováním do nemovitostí?

  1. Vytipujte lokalitu, ve které chcete investovat. Vůbec se nemusí jednat o vaše město. Dobrou investicí jsou menší byty ve velkých městech nebo v univerzitních městech. 
  2. Projděte inzerci a seznamte se s cenami bytů. Určitě nekupujte nemovitosti výrazně levné nebo naopak drahé. 
  3. Kontaktujte realitní makléře v místě a s několika si sjednejte schůzku, zadejte jim poptávku. 
  4. Nákup může trvat několik měsíců, připravte si alespoň 10 -20 % z ceny nemovitostí. 
  5. Pokud budete nakupovat s hypotečním úvěrem, nechte si zpracovat kalkulace u různých bank.
  6. Počítejte s určitou finanční rezervou, odhad banky může být nižší než kupní cena a zároveň budete potřebovat nějakou částku na počáteční vybavení. 
  7. Pro zakoupenou nemovitost začněte ihned hledat nájemníky. Každý měsíc bez nájemníků je ztrátou zisku.

Nemovitosti jsou budoucí finanční svoboda

Opusťte nevýhodné spořící produkty a vezměte do rukou tužku, papír a kalkulačku. I to nejvýnosnější spoření vám vydělává maximálně 1 až 2 % ročně. Máte při 3 % inflaci nějaký zisk? Nemovitost vám vydělá mnohem více.

Rozhodněte se pro bezpečnou investici. Rozhodněte se pro investici do nemovitostí. Je to cesta k finanční svobodě vaší a možná i vašich dětí. 

Děkuji Vám, že jste dočetli až sem a pokud byste si o investování chtěli více popovídat, pojďme se o tom pobavit nad šálkem kvalitní kávy.